• PAMIĘTAMY O NASZEJ ZIEMI!!!

          • 16.05.2024
          • Uczniowie oraz przedszkolaki ZPO w Podobinie udali się w dniach 06.05.-17.05.2024 r. na teren Podobina, by posprzątać śmieci.

            Wszyscy z zaangażowaniem podjęli porządki i udało nam się pozbierać śmieci w bliższych i dalszych okolicach szkoły. 

            Przedszkolakom, uczniom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i chętny udział w akcji Sprzątanie Podobina. 

            Działania w ramach edukacji ekologicznej wzbogacone zostały o zajęcia edukacyjne na godzinach wychowawczych, podczas których uczniowie pracując metodą metaplanu oceniali stan środowiska przyrodniczego Ziemi oraz szukali pomysłów i rozwiązań na poprawę jego stanu. 

            Chętni uczniowie brali również udział w szkolnym konkursie, który odbył się z okazji Dnia Ziemi pt.: „REKORDY POLSKIEJ FAUNY”.

            Organizatorami podjętych działań są nauczyciele: P. Joanna Toporkiewicz oraz P. Stanisława Świerz. 

          • Delegacja Pocztu Sztandarowego

          • 04.05.2024
          • Delegacja Pocztu Sztandarowego ZPO Podobin uczestniczy w Gminnych Obchodach Święta Uchwalania Konstytucji 3 Maja w Koninie 

            Opiekun: Sz. Zaręba

          • 2 Maja Dzień Flagi

          • 02.05.2024
          • Nad piękną Polską

            We dnie i noce

            Biało- czerwona

            Flaga łopoce.

            Biała jak obłok,

            Jak mak – czerwona,

            Wszystkim Polakom

            Droga jest ona.

                                    Zbigniew Dmitroca

            2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jeden z najważniejszych symboli naszego narodu. Od setek lat towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości i wydarzeń sportowych. Pamiętajmy, aby upamiętnić to święto poprzez wywieszenie flagi państwowej na swoim balkonie lub w oknie. 

            Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!

          • Finał VII edycji Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie Cytanie”

          • 28.04.2024
          • W dniu 21 marca w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się uroczyste podsumowanie VII edycji Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie Cytanie”. 

            Podczas gali wręczono nagrody zwycięzcom z Podhala, Orawy, Spisza, Pienin i Ziemi Zagórzańskiej. 

             

            Wśród finalistów była także liczna grupa naszych uczniów 🏆

            CZĘŚĆ CZYTELNICZA

            ( klasy VII-VIII)

            II miejsce - Antoni Pankiewicz

            (klasy I-III)

            Wyróżnienie - Jan Miechur 

             

            CZĘŚĆ PLASTYCZNA 

            ( klasy I-III)

            III miejsce – Ignacy Hanusiak

            ( klasy VII-VIII)

            II miejsce – Olga Florek

            Bardzo serdecznie gratulujemy uczniom oraz opiekunowi p. Małgorzacie Jaśkiewicz - Koza 👏

          • Akcja TRON

          • 15.04.2024
          • W tygodniu zdrowia (08.04.- 12.04.2024 r.) uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w grze w ramach AKCJI TRON. 

            Podczas rywalizacji między grupami w obrębie klas młodzież zdobywała wiedzę z zakresu higieny i kultury osobistej, uczyła się o zarazkach, które znajdują się w łazienkach, o tym jak dbać o czystość w toalecie, jak oszczędnie gospodarować wodą. Uczniowie poznali również łazienkowy savoir-vivre'u. Zajęcia zorganizowała Pani Joanna Toporkiewicz

          • Wizyta p. położnej Kariny Gamoń

          • 13.04.2024
          • Na zakończenie Tygodnia Zdrowia gościliśmy Panią Karinę Gamoń - położną ze szpitala Powiatowego w Limanowej, poetkę, autorkę wierszy dla dzieci, w których prosty i przystępny sposób przybliża dzieciom funkcjonowanie ludzkiego organizmu oraz ukazuje pracę w szpitalu. 

            Dzieci z przedszkola oraz uczniowie z klas 1-3 nie tylko poznali twórczość Pani Gamoń, ale przede wszystkim mogli zamienić się w małych lekarzy i pielęgniarki, wykonali pierwsze "zabiegi" i poznali ludzkie ciało "od środka". Teraz już na pewno nie będą im straszne strzykawki, stetoskop czy kroplówka🩺🩹🩻🌡 MJK

          • Prelekcja profilaktyczna

          • 11.04.2024
          • W środę 10 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 4, 5, 6 i 7 uczestniczyli w spotkaniu z Panem dr Andrzejem Walawskim. Pan doktor podczas spotkania zwrócił uwagę na znaczenie zdrowia w życiu, omówił czynniki, które mogą prowadzić do chorób oraz podał przykłady tych schorzeń, które stanowią współcześnie największe zagrożenie. 

            Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas spotkania było omówienie sposobów profilaktyki tj. regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, właściwy czas snu, ograniczanie stresu, brak uzależnień, badania profilaktyczne oraz szczepienia ochronne. Była to dla uczniów cenna lekcja o zdrowym życiu.

          • SZKOLNA PRZYCHODNIA ZDROWIA- uczniowski projekt w naszej szkole.

          • 11.04.2024
          • W tym tygodniu (08.04. i 09.04.2024 r.) korytarz w szatni w naszej szkole zamienił się w przychodnię lekarską, w której chętni uczniowie mogli odwiedzić lekarzy – specjalistów. Wcielili się w nich uczniowie naszej szkoły. 

            Przygotowano poradnie: kardiologiczną, dermatologiczną, neurologiczną, okulistyczną, urologiczną, stomatologiczną i ortopedyczną. W ramach gabinetów lekarskich uczniowie mogli zbadać ciśnienie krwi i puls, sprawdzić wzrok za pomocą tablic Snellena, poznać pracę nerek, zbadać prawidłowość wysklepienia stopy, obejrzeć skórę przez lupę i zobaczyć, jak prawidłowo dbać o zęby. 

            Dodatkowo przygotowano modele różnych narządów, preparaty mikroskopowe i ćwiczenia mózgu. Uczniowie w roli lekarzy opowiadali kolegom i koleżankom, co szkodzi człowiekowi oraz jak dbać o poszczególne narządy i zdrowie. Gabinety były licznie odwiedzane przez uczniów, którzy z dużym zainteresowaniem korzystali z przygotowanej oferty. 

            Projekt przygotowany został przez uczniów koła biologicznego z klasy 6 i 7 pod opieką Pani Joanny Toporkiewicz. Pomocy udzieliła Pani pielęgniarka Krystyna Borowiec. Działanie podjęto z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

          • ,,Wielkanoc u Babci i Czerwonego Kapturka"

          • 06.04.2024
          • Święta Wielkanocne to bardzo radosny czas na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Z tej okazji grupa integracyjna zerówka przygotowała wielkanocne przedstawienie pt. ,,Wielkanoc u Babci i Czerwonego Kapturka". 

            W czasie uroczystości dzieci zaprezentowały swój talent artystyczny. Przedszkolaki pięknie odegrały swoje role. Dzieci na swój występ zaprosiły rodziców, a następnie młodszych kolegów i koleżanki z przedszkola. Na koniec inscenizacji dzieci zostały nagrodzone brawami. 

          • Akademia Wielkanocna

          • 27.03.2024
          • Zbliżają się Święta Wielkanocne, a my z tej okazji mieliśmy okazję podziwiać wyjątkowy występ klasy 6, pełen poezji i muzyki, który połączył nas wszystkich w atmosferze świątecznego wzruszenia i wspólnoty.

          • Laureaci Konkursu „Góralskie cytanie”

          • 27.03.2024
          • 21 marca w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbył się etap wojewódzki Konkursu Plastyczno-Czytelniczego „Góralskie cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej 7 edycja Ziemi Zagórzańskiej.  

            Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie:

            - w części czytelniczej:  

            Jan Miechur kl. II, 

            Kamil Kuczaj kl. II, 

            Antoni Pankiewicz kl. VII;

            - w części platycznej: 

            Ignacy Hanusiak kl. I, 

            Jan Miechur kl. II, 

            Kacper Potaczek kl. IV, 

            Olga Florek kl. VII.

             

            Uczniowie wykazali się świetną znajomością gwary zagórzańskiej oraz talentem plastycznym. Dzięki temu pokonali wielu przeciwników i stanęli na podium:

            W części czytelniczej: Antoni Pankiewicz 2. miejsce, Jan Miechur – wyróżnienie

            W części plastycznej: Olga Florek 2. miejsce, Ignacy Hanusiak 3. miejsce.

            Gratulujemy wielkiej odwagi i talentu!!

            Uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas Gali Finałowej konkursu 18 kwietnia 2024r. w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.

          • "Ale klocki"

          • 21.03.2024
          • Dnia 31. 01.24r. dzieci z naszego przedszkola wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do krainy klocków "Ale klocki " w Myślenicach. Celem wycieczki było rozbudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci, poznanie możliwości wykorzystania klocków do różnorodnych konstrukcji oraz świetna zabawa. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki, wrócili do przedszkola z uśmiechem na ustach i wspaniałymi wrażeniami.

          • XI PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA

          • 21.03.2024
          • Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy już XI PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA. Jego hasłem przewodnim była " Komunikacja bez przemocy- umiejętność,której można się nauczyć". 

            W kolorowych ubraniach i dobrych ,wiosennych nastrojach uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Zostali wprowadzeni w świat komunikacji, zapoznania z dwoma stylami porozumienia między ludźmi opartymi na idei Marshalla Rosenberga ,według którego we wzajemnych relacjach ludzie mogą posługiwać się językiem żyrafy i szakala. 

            Żyrafa kontaktuje się „językiem serca” – uczuć i potrzeb. Mówi o sobie, używa komunikatu JA. W czasie rozmowy chce usłyszeć drugiego człowieka i chce być sama usłyszana.Żyrafa jest przede wszystkim szczera i mówi o tym, co dzieje się w jej sercu.Odnosi się z szacunkiem i empatią do każdego człowieka. 

            Szakal natomiast posługuje się językiem ocen, osądów, często obwinia, mówi z perspektywy „TY”, chce dominować i zawsze mieć rację. 

            Uczniowie uczyli się komunikować "językiem żyrafy", bez wykorzystywania siły wyrażać jasno swoje prośby i uczucia,nie oceniać się pochopnie i liczyć na wzajemne zrozumienie.

            Kolejno klasy 1-3 oraz przedszkolaki zgromadzili się na przedstawieniu pt. O! Wlazł kotek na płotek w wykonaniu aktorów Teatr Chrząszcz w Trzcinie. Było to możliwe dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niedźwiedziu, za co serdecznie dziękujemy. Spektakl poruszał problem nietolerancji i reakcji na pojawienie się obcego – kotka. Mimo poważnego tematu przedstawienie dostarczyło naszym najmłodszym dużo zabawy i humoru. Pozytywne wrażenie na widzach zrobiła także muzyka na żywo. 

            Natomiast klasy 4-7 zebrały się na sali gimnastycznej, aby przeznaczony czas wykorzystać na integrację klasowo-szkolną i bliższe poznanie siebie nawzajem. Zajęcia zostały poprowadzone przez Państwa Urszulę i Grzegorza Tokarczyk z Pracowni Profilaktyki Gaudium.

            Uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych dla nich zabawach, które angażowały wszystkich uczestników spotkania. Na ich twarzach widać było zadowolenie i lekki niedosyt ,kiedy warsztaty zmierzały ku końcowi. 

            Liczymy ,że dzisiejsza lekcja komunikacji pomoże nam poprawnie porozumiewać się z innymi i budować przyjazne relacje nie tylko w szkole,ale i poza nią. 

            J.Sochacka

          • Szkolna wycieczka w klimacie kultury i obyczajów Zagórzan

          • 07.03.2024
          • W dniu 7 marca klasa I naszej szkoły wraz z opiekunami P. L. Gniecką oraz P. J. Wadyl wybrała się na warsztaty „Skąd biorą się zagórzańskie sery” do Agroturystyki „U Misia ” w Porębie Wielkiej. Jednym z symboli Gorców i lokalnego folkloru jest oscypek. 

            Dzięki warsztatom robienia oscypka uczniowie poznali metody produkcji tego tradycyjnego góralskiego sera oraz słuchali opowieści na temat życia juhasów wypasających owce w Gorcach. Przybliżona historia powstawania Oscypka oraz lekcja pokazowa uświadomiły dzieci w jaki sposób można wykonać Oscypki. Ponadto każdy z uczniów klasy I miał możliwość wykonać własnoręcznie oscypka. 

            Pani Danusia właścicielka Agroturystyki wyrabia bunc naturalny, bunc z ziołami m. in. z czosnkiem niedźwiedzim, bryndzę, serki gazdowskie, gałki itd. Sery przede wszystkim są wyrabiane z mleka krowiego. Swój wyjątkowy smak zawdzięczają mleku pozyskiwanemu od zwierząt wypasanych na czystych i ekologicznych terenach górskich. Uczniowie po zakończonych warsztatach otrzymali dyplomy oraz własnoręcznie wykonane Oscypki.

          • Zaproszenie

          • 27.02.2024
          • Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców dzieci przedszkolnych na spotkanie z panią logopedą Renatą Biedą pracownikiem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Limanowej. Prelekcja odbędzie się 4 marca o godzinie 13.00( nr sali zostanie jeszcze podany) , a jej temat to :  "Dlaczego dzieci mają problem z mówieniem : czyli o wpływie różnych sytuacji życiowych na rozwój umiejętności językowych dziecka".Bardzo prosimy o liczny udział.

          • ❤️ Walentynki w naszej szkole ❤️

          • 09.02.2024
          • Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już 6 lutego na korytarzu przygotowana była skrzynka, która czekała na kartki, liściki. Każdy uczeń mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę 💝. 

            Poczta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Pięknie ozdobione kartki doręczali do adresatów członkowie Samorządu Uczniowskiego 💖