• Doradztwo zawodowe

      • Jaki zawód wybrać lub na jaki zmienić, przebranżowić się?

        Najbardziej poszukiwanymi profesjami w 2021 roku są między innymi technik spawalnictwa oraz technik programista (lista MEiN). Rankingi najbardziej poszukiwanych zawodów jak też listy tych prognozowanych w przyszłości mogą być wskazówką ale nie jedyną. Co jeżeli żaden z wymienionych nie pasuje? Z wielu publikacji i doniesień możemy się dowiedzieć, że warto postawić na swoje hobby i pasję i zacząć na tym zarabiać. Brzmi ciekawie lecz nie zawsze można z pasji zrobić źródło utrzymania i pracę. Jeżeli lubię wędkować to nie oznacza, że mam się tym zająć zawodowo. Wskaźnikiem w jakiej profesji się odnajdziemy są preferencje co do sposobu pracy, czyli: w jakich warunkach, z kim i gdzie i w jakim czasie. Aby to sprawdzić odpowiedz sobie na pytania:

        • Jak chcesz pracować samodzielnie, czy w zespole?

        • Z kim chcesz pracować? Np. z dorosłymi, dziećmi, pacjentami, klientami, z wybranymi grupami zawodowymi?

        • W jakie dni tygodnie, jakie miesiące, w jakich godzinach?

        • Jakie chcesz osiągać zarobki? Ile potrzebujesz, żeby zaspokoić potrzeby finansowe?

        • Czy chcesz mieć stały dochód – regularna pensja na konto, czy mogą być cykliczne zarobki, sezonowe?

        • Czy chcesz mieć własną firmę, pracować u kogoś a może i to i to?

        • W jakich warunkach chcesz pracować? Np. biuro, hala, warsztat, home office, cowork, szkoła, szpital, głośne otoczenie, ciche otoczenie, openspace? Jaki ma być poziom natężenia światła? – brzmi może absurdalnie teraz ale w dłuższej perspektywie spędzisz po kilka godzin dziennie w określonych okolicznościach co mocno wpłynie na Twoje samopoczucie.

        • Gdzie, w mieście, poza miastem, w różnych miejscach, w kraju czy za granicą?

        • Praca stacjonarna, np. przy biurku czy mobilna – w podróżach, w samochodzie?

        • Jakie mają być efekty pracy? Konkretne, namacalne np. produkty czy mogą to być usługi?

        • Co chcesz wnosić do świata, dla innych? Dla wielu osób ma to znaczenie, żeby efekty ich pracy przynosiły pożytek, służyły innym, mały sens. Lubisz piec ciasta, gotować dla innych? Chcesz zostać szefem kuchni albo mieć własną knajpkę? Super trzymam kciuki! Praktyczne zajęcie, efekt pracy konkretny z szybką informacją zwrotną od klienta. Bardzo duży wpływ na to co oferujesz, na produkt. Z drugiej strony praca w kuchni to raczej fizyczna, ciężka, brudna praca. To nie jest to samo co upieczenie ciasta w komfortowych warunkach domowych, gdzie jego smak zawsze zostanie doceniony przez bliskich lub znajomych. W restauracji, knajpce klient płaci i wymaga i może nie wykazywać takiego entuzjazmu co do Twoich popisów kulinarnych.

        Nie zamierzam absolutnie zniechęcać do realizowania zawodowo pasji. Wręcz przeciwnie. Zachęcam do głębszej analizy wszystkich okoliczności związanych z danym zawodem i odpowiedzenia sobie na powyższe pytania. Jak się okaże, że nadal chcesz być np. szefem kuchni to zapewniam Cię, że przy odpowiedniej determinacji konsekwencji i odniesiesz sukces. Gdy nie znasz odpowiedzi na niektóre z pytań w tym poście? Nie szkodzi. Przyglądaj się sobie, w domu, szkole, w pracy, w trakcie różnych działań samemu i z innymi. Przyjrzyj się swojemu trybowi życia, jak funkcjonujesz i dobierz zajęcie do swoich preferencji. Jestem tu, żeby Ci pomóc rozstrzygnąć dylematy związane ze znalezieniem odpowiedniego zajęcia. Wspieram w doborze pracy zgodnej z preferencjami i kompetencjami.

        Zapraszam na rozmowę

        Doradca Zawodowy

        Wadyl Jadwiga