• Edukacja wczesnoszkolna

        W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole mamy 3 oddziały klasowe. W klasie I uczy się 20 uczniów ich wychowawczynią jest pani mgr Lucyna Gniecka wraz z nią współpracują panie mgr Jadwiga Wadyl i mgr Barbara Dziwisz jako nauczyciele współorganizujący kształcenie, klasa II liczy 19 uczniów wychowawcą jest pani Agnieszka Bryk. W klasie III uczy się obecnie 21 uczniów, ich wychowawcą jest pani mgr Aneta Nawieśniak i również ją wspiera pani Aleksandra Domagała i pani Karolina Napora, jako nauczyciele współorganizujący.  Klasa I i klasa III są klasami, w których uczą się uczniowie niepełnosprawni. 

        ,, A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby traktować go normalnie”.

         Anna Dymna

        Co to jest klasa integracyjna?

        Klasa integracyjna to możliwość wspólnego kształcenia dzieci niepełnosprawnych z dziećmi zdrowymi. Podstawowym założeniem tej klasy jest stworzenie każdemu dziecku optymalnych warunków rozwoju zarówno w sferze procesów poznawczych i intelektualnych, jak również w sferze emocjonalno-społecznej.

        Dzieci niepełnosprawne kwalifikowane są do oddziału integracyjnego na podstawie orzeczenia  poradni psychologiczno – pedagogicznej. Do osób tych zaliczamy przede wszystkim dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, niedowidzące lub niedosłyszące, z wadami mowy, dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera, niesprawne ruchowo, dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną oraz przewlekle chore. Z kolei dzieci zdrowe dobierane są na podstawie zgody prawnych opiekunów dziecka.

        Klasa integracyjna liczy od 15 do 20 uczniów, w tym 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych. W klasie tej pracuje dwóch nauczycieli: nauczyciel wiodący-nauczyciel przedmiotu oraz nauczyciel wspierający – oligofrenopedagog. Program nauczania w klasie integracyjnej jest taki sam, jak w każdej innej, równoległej klasie. Jednakże realizowane przez nauczyciela wiodącego treści są dostosowywane przez nauczyciela wspierającego do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych. A więc w nauczaniu integracyjnym wszyscy uczniowie pracują na lekcji, opierając się na tym samym temacie, ale w stopniu zależnym od własnych możliwości intelektualnych. Ponadto, mimo że dzieci niepełnosprawne są pod opieką nauczyciela wspierającego, nie znaczy to, że nie są pytane i wywoływane do tablicy przez nauczyciela wiodącego. Dzieci zdrowe z kolei zawsze mogą liczyć na pomoc drugiej pani.

        Dodatkowo dla każdego dziecka posiadającego orzeczenie poradni psychologiczno – pedagogicznej opracowywany jest w szkole Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET), w którym zawarte są cele, metody i formy wykorzystywane do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Program ten konstruowany jest przez zespół, w skład którego wchodzą nauczyciele, specjaliści pracujący z dzieckiem. Każdy IPET jest na bieżąco modyfikowany oraz po zakończonym semestrze poddawany ewaluacji, czyli wielospecjalistycznej ocenie poziomu rozwoju ucznia.

        W naszej szkole proces nauczania i wychowania uczniów niepełnosprawnych oraz zdrowych wspierają takie formy pracy jak: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia z logopedą, zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze, zajęcia rozwijające, rehabilitacja oraz terapia Integracji Sensorycznej.

        W klasie integracyjnej na uwagę zasługuje ocenianie, które czasem bywa niezrozumiałe zarówno przez uczniów, jak i ich rodziców. Stąd też rodzice decydujący się na wybór klasy integracyjnej dla swojego dziecka powinni pamiętać, że nauczyciel ocenia dziecko ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi według jego indywidualnych możliwości, a gdy te są bardzo ograniczone, to za wkład pracy, wysiłek, jaki uczeń włożył w powierzone mu zadanie. Stąd też otrzymywane przez uczniów klasy integracyjnej oceny nigdy nie powinny być porównywalne.

        Jakie są zalety nauki i pracy w klasie integracyjnej?

        Możemy wiele nauczyć się od niepełnosprawnych, przede wszystkim wytrwałości, cierpliwości, poszanowania dla zdrowia i pracy jaką codziennie muszą wkładać w to, by znaleźć swoje miejsce w świecie.

        Przed paru laty, kiedy narodziła się w naszej szkole integracja (2011r.), rozpoczął się etap, w którym słowa te znalazły pełne urzeczywistnienie.

        W naszej szkole klasy integracyjne funkcjonują na poziomie klasy pierwszej, trzeciej i piątej. Są to oddziały, do których uczęszczają dzieci, których Rodzice wyrazili zgodę i poparcie dla idei wspólnej nauki i zabawy dzieci zdrowych z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

        Każdego dnia z uczniami pracuje dwóch nauczycieli.

        W klasie pierwszej, drugiej i trzeciej jest to nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciel wspomagający, który wspiera rozwój dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; zaś od  klasy czwartej- są to nauczyciele poszczególnych przedmiotów i nauczyciel wspomagający.

        Dzieci w klasie integracyjnej:

        ·        uczestniczą w życiu szkoły na tych samych prawach co dzieci z klas ogólnych: biorą udział  w konkursach, wycieczkach, zajęciach dodatkowych, specjalistycznych, kołach zainteresowań,

        ·        realizują taki sam program nauczania jak dzieci w klasach ogólnych (uczniowie mający specjalne potrzeby edukacyjne realizują ten program  dostosowany do ich możliwości),

        ·        podlegają ocenianiu w oparciu o wewnątrzszkolny system oceniania (uczniowie mający specjalne potrzeby edukacyjne są oceniani indywidualnie),

        ·        mają takie same szanse na osiąganie wysokich wyników w nauce (często nawet przodują w klasyfikacji).

         

        Bycie uczniem klasy integracyjnej daje niepowtarzalną szansę rozwoju społeczno-emocjonalnego pod okiem nauczyciela oraz pedagoga specjalnego. Dzieci podczas zabawy i nauki wspierają się nawzajem, uczą się akceptacji, wspólnego rozwiązywania zadań, dostrzegania swoich mocnych i słabych stron. Mała wspólnota, która się dzięki temu tworzy to obraz społeczeństwa, w którym każdy człowiek jest inny, ale każdy tak samo zasługuje na szacunek dla swojej odmienności. Niezwykle istotny jest więc świadomy i dobrowolny wybór Rodziców posyłających swoje dziecko do klasy integracyjnej. Jest on bowiem gwarantem udanej współpracy w dobrych i trudnych momentach.

        Kadra specjalistyczna – wsparcie wielokierunkowe

        Wszyscy pedagodzy zatrudnieni w klasach integracyjnych to specjaliści z doświadczeniem w pracy w oddziałach integracyjnych. Posiadają niezbędne wykształcenie, w większości przypadków wielokierunkowe i są świetnie przygotowani do swojej pracy zarówno merytorycznie jak i praktycznie.

        Zespół pedagogów wspierających dba o integrację dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z całą społecznością szkolną i propaguje wiedzę o niepełnosprawności wśród wszystkich uczniów.