Aktualności

          • Klasa 4 na ścieżkach przyrodniczych GPN – Europejski Dzień Parków Narodowych 2026

          • 22.05.2026
          • W dniu 22.05.2026 r. uczniowie klasy 4 wzięli udział w obchodach święta parków narodowych zorganizowanych przez Gorczański Park Narodowy. Podczas wydarzenia uczestnicy zwiedzili niezwykle ciekawą wystawę przyrodniczą w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej, gdzie poznali bogactwo rodzimej flory i fauny. 

            Następnym punktem programu był udział w grze terenowej na terenie parku dolnego i górnego. Realizując kolejne zadania uczniowie poznali świat leśnych zwierząt oraz ćwiczyli umiejętność pracy z mapą. Wydarzeniu towarzyszyło dużo radości, uśmiechu i dobrej zabawy, a wspólnie spędzony czas był doskonałą okazją do rozwijania wiedzy i zainteresowań przyrodniczych oraz integracji grupy. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: P. Jolanta Węglarz – Burnus oraz P. Joanna Toporkiewicz.

          • Nasi uczniowie Laureatami gminnego konkursu: „Dwa Światy: matematyka i chemia”

          • 21.05.2026
          • W dniu 20.05.2026 r. mięliśmy przyjemność gościć w naszej szkole uczniów z klas 8 szkół podstawowych z całej gminy wraz z nauczycielami. Podczas gminnego konkursu matematyczno- chemicznego „Dwa Światy: matematyka i chemia” uczniowie mierzyli się z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych, a komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. 

            Zadania sprawdzały wiedzę, logiczne myślenie oraz umiejętność wykorzystywania zdobytych wiadomości przedmiotowych. Konkurs przebiegał w naukowej atmosferze i dostarczył wielu pozytywnych emocji. Był również okazją do integracji nauczycieli oraz młodzieży z różnych szkół naszej gminy. 

            Z radością informujemy, że w gronie najlepszych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Na podium stanęli: 

            Jakub Dziedzina, który zajął I miejsce oraz Kryspin Potaczek na miejscu III. 

            Naszą szkołę reprezentowały również: Julia Potaczek i Izabela Potaczek. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy i zaangażowania.

            Uroczystego wręczenia nagród dokonali: 

            Pani Dyrektor Barbara Dziwisz oraz Sekretarz Gminy Niedźwiedź- Pani Justyna Łabuz. 

            Dziękujemy za pracę w komisji konkursowej nauczycielom: Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Niedźwiedziu oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Koninie. Panu Wójtowi Rafałowi Rusnak, który sprawuje patronat nad konkursem dziękujemy za ufundowanie nagród rzeczowych. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu. 

            Konkurs zorganizowali nauczyciele: mgr Joanna Toporkiewicz, mgr inż. Justyna Potaczek oraz mgr Agnieszka Cedzidło.

          • Przedszkolaki w Smart Kids Planet 🤩

          • 19.05.2026
          • Dzieci świetnie się bawiły i spędziły dzień pełen atrakcji. Przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych warsztatach, podczas których wykonywały własne samoloty. ✈️Było dużo uśmiechu, kreatywności i wspólnej zabawy. Na zakończenie wycieczki dzieci zjadły pyszny obiad. To był radosny i pełen niezapomnianych wrażeń dzień!😁😉

          • Trzymaj formę

          • 19.05.2026
          • W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Trzymaj Formę” w naszej szkole podjęto kolejne działania promujące zdrowy styl życia i aktywność fizyczną.

            14 maja uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem, panią Emilią Wacławik. Podczas zajęć omówiono temat zdrowych nawyków żywieniowych, zasad komponowania zdrowego talerza oraz wpływu właściwego odżywiania na wygląd i kondycję skóry. Uczniowie dowiedzieli się również, jakich produktów warto unikać, aby dbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

            W ramach działań promujących aktywność fizyczną młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła także w zajęciach jogi prowadzonych przez panią Reginę Kosek. Była to okazja do relaksu, wyciszenia oraz poznania ćwiczeń korzystnie wpływających na zdrowie i kondycję organizmu.

            Uczniowie klas V, VI i VII zaangażowali się w akcję plakatową poświęconą zdrowemu stylowi życia. Uczniowie klasy V przygotowali plakaty na temat zdrowego odżywiania, klasa VI poruszyła temat aktywności fizycznej, natomiast uczniowie klasy VII skupili się na zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym.

            Dodatkowo uczniowie mieli możliwość wykonania badań przesiewowych w gabinecie pani pielęgniarki. Badania pozwoliły zwrócić uwagę na znaczenie profilaktyki zdrowotnej oraz regularnej kontroli stanu zdrowia.

          • „Nasze Dziedzictwo: poznać, odkryć, zrozumieć – zajęcia regionalne dla młodzieży z terenu Gminy Niedźwiedź”

          • 19.05.2026
          • 19 maja uczniowie klasy 5 po raz trzeci uczestniczyli w zajęciach pt. „Nasze Dziedzictwo: poznać, odkryć, zrozumieć – zajęcia regionalne dla młodzieży z terenu Gminy Niedźwiedź”, organizowanych w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu.

            Podczas spotkania uczniowie mieli okazję lepiej poznać kulturę, tradycje oraz gwarę regionu zagórzańskiego. Pan Łukasz Zapała opowiedział o zwyczajach związanych z ograbkiem. Poznalismy rodzaje zbóż, rozróżniając je po ziarnach. Moglismy poznać informacje o sprzętach rolniczych używanych przez naszych przodków. 

            Następnie Pan Hubert Rapciak uczył tradycyjnego tańca i regionalnych przyśpiewek, zachęcając uczniów do wspólnej zabawy.

            Pod czujnym okiem Pana Bogusława Nawary uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajeciach z emisji głosu, ucząc się prawidłowego gospodarowania oddechem,dykcji i tonacji.

            Na zakończenie, pod kierunkiem Pani Józefy Potaczek wykonywano rysunki na szkle, poznając symbolikę wzorów i kolorów.

            Zajęcia były cenną lekcją historii i kultury regionu oraz okazją do odkrywania własnych korzeni i tradycji.

          • "Na sali sądowej – odpowiedzialność prawna i savoir-vivre w praktyce"

          • 18.05.2026
          • W dniu dzisiejszym uczniowie z klas 6 i 7 udali się do Sądu Rejonowego w Limanowej na rozprawę sądową. Wyjazd miał na celu edukację prawną, zrozumienie ról w procesie sądowym oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne czyny. Uczniowie obserwowali rozprawę, analizowali zachowania stron i poznali pracę sędziego. Była to lekcja odpowiedzialności oraz savoir-vivre w praktyce.