Życzenia świąteczne
- 27.03.2024
Akademia Wielkanocna
- 27.03.2024
Zbliżają się Święta Wielkanocne, a my z tej okazji mieliśmy okazję podziwiać wyjątkowy występ klasy 6, pełen poezji i muzyki, który połączył nas wszystkich w atmosferze świątecznego wzruszenia i wspólnoty.
3
Śniadanie wielkanocne
- 27.03.2024
- 2
Laureaci Konkursu „Góralskie cytanie”
- 27.03.2024
21 marca w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbył się etap wojewódzki Konkursu Plastyczno-Czytelniczego „Góralskie cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej 7 edycja Ziemi Zagórzańskiej.
Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie:
- w części czytelniczej:
Jan Miechur kl. II,
Kamil Kuczaj kl. II,
Antoni Pankiewicz kl. VII;
- w części platycznej:
Ignacy Hanusiak kl. I,
Jan Miechur kl. II,
Kacper Potaczek kl. IV,
Olga Florek kl. VII.
Uczniowie wykazali się świetną znajomością gwary zagórzańskiej oraz talentem plastycznym. Dzięki temu pokonali wielu przeciwników i stanęli na podium:
W części czytelniczej: Antoni Pankiewicz 2. miejsce, Jan Miechur – wyróżnienie
W części plastycznej: Olga Florek 2. miejsce, Ignacy Hanusiak 3. miejsce.
Gratulujemy wielkiej odwagi i talentu!!
Uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas Gali Finałowej konkursu 18 kwietnia 2024r. w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
"Ale klocki"
- 21.03.2024
Dnia 31. 01.24r. dzieci z naszego przedszkola wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do krainy klocków "Ale klocki " w Myślenicach. Celem wycieczki było rozbudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci, poznanie możliwości wykorzystania klocków do różnorodnych konstrukcji oraz świetna zabawa. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki, wrócili do przedszkola z uśmiechem na ustach i wspaniałymi wrażeniami.
4
XI PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA
- 21.03.2024
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy już XI PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA. Jego hasłem przewodnim była " Komunikacja bez przemocy- umiejętność,której można się nauczyć".
5W kolorowych ubraniach i dobrych ,wiosennych nastrojach uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. Zostali wprowadzeni w świat komunikacji, zapoznania z dwoma stylami porozumienia między ludźmi opartymi na idei Marshalla Rosenberga ,według którego we wzajemnych relacjach ludzie mogą posługiwać się językiem żyrafy i szakala.
Żyrafa kontaktuje się „językiem serca” – uczuć i potrzeb. Mówi o sobie, używa komunikatu JA. W czasie rozmowy chce usłyszeć drugiego człowieka i chce być sama usłyszana.Żyrafa jest przede wszystkim szczera i mówi o tym, co dzieje się w jej sercu.Odnosi się z szacunkiem i empatią do każdego człowieka.
Szakal natomiast posługuje się językiem ocen, osądów, często obwinia, mówi z perspektywy „TY”, chce dominować i zawsze mieć rację.
Uczniowie uczyli się komunikować "językiem żyrafy", bez wykorzystywania siły wyrażać jasno swoje prośby i uczucia,nie oceniać się pochopnie i liczyć na wzajemne zrozumienie.
Kolejno klasy 1-3 oraz przedszkolaki zgromadzili się na przedstawieniu pt. O! Wlazł kotek na płotek w wykonaniu aktorów Teatr Chrząszcz w Trzcinie. Było to możliwe dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niedźwiedziu, za co serdecznie dziękujemy. Spektakl poruszał problem nietolerancji i reakcji na pojawienie się obcego – kotka. Mimo poważnego tematu przedstawienie dostarczyło naszym najmłodszym dużo zabawy i humoru. Pozytywne wrażenie na widzach zrobiła także muzyka na żywo.
Natomiast klasy 4-7 zebrały się na sali gimnastycznej, aby przeznaczony czas wykorzystać na integrację klasowo-szkolną i bliższe poznanie siebie nawzajem. Zajęcia zostały poprowadzone przez Państwa Urszulę i Grzegorza Tokarczyk z Pracowni Profilaktyki Gaudium.
Uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych dla nich zabawach, które angażowały wszystkich uczestników spotkania. Na ich twarzach widać było zadowolenie i lekki niedosyt ,kiedy warsztaty zmierzały ku końcowi.
Liczymy ,że dzisiejsza lekcja komunikacji pomoże nam poprawnie porozumiewać się z innymi i budować przyjazne relacje nie tylko w szkole,ale i poza nią.
J.Sochacka
Szkolna wycieczka w klimacie kultury i obyczajów Zagórzan
- 07.03.2024
W dniu 7 marca klasa I naszej szkoły wraz z opiekunami P. L. Gniecką oraz P. J. Wadyl wybrała się na warsztaty „Skąd biorą się zagórzańskie sery” do Agroturystyki „U Misia ” w Porębie Wielkiej. Jednym z symboli Gorców i lokalnego folkloru jest oscypek.
Dzięki warsztatom robienia oscypka uczniowie poznali metody produkcji tego tradycyjnego góralskiego sera oraz słuchali opowieści na temat życia juhasów wypasających owce w Gorcach. Przybliżona historia powstawania Oscypka oraz lekcja pokazowa uświadomiły dzieci w jaki sposób można wykonać Oscypki. Ponadto każdy z uczniów klasy I miał możliwość wykonać własnoręcznie oscypka.
Pani Danusia właścicielka Agroturystyki wyrabia bunc naturalny, bunc z ziołami m. in. z czosnkiem niedźwiedzim, bryndzę, serki gazdowskie, gałki itd. Sery przede wszystkim są wyrabiane z mleka krowiego. Swój wyjątkowy smak zawdzięczają mleku pozyskiwanemu od zwierząt wypasanych na czystych i ekologicznych terenach górskich. Uczniowie po zakończonych warsztatach otrzymali dyplomy oraz własnoręcznie wykonane Oscypki.
Komunikat
- 07.03.2024
Archiwum Aktualności